Varico przechodzi na turkus | ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Każdy przedsiębiorca ma swoją własną receptę na idealny biznes. Jako, że ryzyko trzeba minimalizować, zastanówmy się przez chwilę co właściwie wpływa na efektywność.

Ostatnio wspominaliśmy jak ważni są ludzie. To oni budują firmę, inspirują, dbają o klientów. Zatem naszym zdaniem kluczową rolę odgrywa system ich zarządzania. Jako przykład należy przytoczyć wyniki badań przeprowadzonych przez portal pracuj.pl z których wynika, że aż 70% pracowników deklaruje, iż najważniejsza w miejscu pracy jest możliwość rozwoju oraz pozapłacowe dodatki. Natomiast zapytani o powody zmiany pracy w czołówce stawiają atmosferę w firmie. Jak zadbać o rozwój przy jednocześnie pozytywnej atmosferze?

W myśl naszej pierwszej maksymy ”Varico marką wolności” postanowiliśmy przeobrazić się w Organizację Turkusową.

turkusowa organizacja, turkus w firmie, varico turkusową organizacją

 

Temat jest na tyle popularny, że nie chcemy go tłumaczyć. Pozwólcie więc, że przedstawimy jego praktyczne zastosowanie na naszym przykładzie. Zacznijmy od odpowiedzialności.

 

Odpowiedzialność nie zawsze znaczy kara

Zainspirowani turkusową przemianą podeszliśmy do tego bardzo poważnie. Jako, że podstawą jest wyedukowanie pracowników postanowiliśmy zacząć od wyjaśnienia jak w Turkusowej Firmie rozumie się “odpowiedzialność”.

Zaangażowanie pracownika i odpowiedzialność za własne zdania wydaje się być prostym schematem – kierownik zleca zadania, a dana osoba je realizuje. Lecz to temat prosty… jedynie z pozoru. Delegowane zadania z perspektywy pracownika kojarzone są w większości przypadków z karą za ich niewypełnienie. W efekcie tego niewywiązanie się generuje stres, stres powoduje blokadę wewnętrzną, a blokada zabija pomysły i wprowadza napiętą atmosferę oraz przestój w rozwoju.

Chcieliśmy być pewni czego się podejmujemy. Dlatego nie zostawiając suchej nitki na temacie odpowiedzialności, zbadaliśmy Varico. W końcu jeśli zaczynać zmiany, to od siebie i na sobie! To pokazuje rozległość tematu i jego złożoność. Profesor Blikle (jeden z największych ekspertów i inspiratorów w obszarze nowoczesnego zarządzania w Polsce) w swoich wykładach o turkusie wymienia cztery aspekty związane z odpowiedzialnością:

  • będziemy wspólnie realizować podjęte decyzje i dążyć do wyznaczonego sobie rezultatu,
  • potrafimy wyjaśnić dlaczego podjęliśmy się tego wyzwania (okoliczności, kompetencje, umiejętności),
  • w przypadku niepowodzenia zrobimy wszystko w celu zniwelowania negatywnych skutków,
  • wyciągniemy wnioski zarówno w przypadku powodzenia (jak to zrobiliśmy? dlaczego daliśmy radę?) i niepowodzenia (jakie były przyczyny i co zrobić aby uniknąć ich w przyszłości?).

Bardzo ważne (choć trudne) jest abyśmy nie myśleli o odpowiedzialności w sposób represyjny, gdyż wtedy wpadamy w pułapkę „to ja lepiej się tego nie podejmę” i prezentujemy bierną postawę, która w życiu oznacza z reguły stagnację zamiast rozwoju.

Nie ulega wątpliwości fakt, iż długoletni partnerzy mogą nieprzychylnie podejść do zaproponowanych zmian. W końcu determinuje to natura ludzka – zmiany są zwyczajnie źle odbierane i raczej mało popularne wśród załogi o długoletnim stażu pracy. Dlatego szanując opinię większości – do turkusu podchodzimy małymi krokami! Trzeba zwrócić szczególną uwagę na wcześniej wymienione pozytywy turkusowej zmiany. Każdy przyjmuje na siebie odpowiedzialność sam, sam podejmuje się zadań i sam dba o to, aby zostały one należycie wykonane. Dba o własny rozwój przy odpowiednio pozytywnej atmosferze!

Jaki był kolejny krok Varico do zostania Turkusową firmą? O tym opowiemy w najbliższym czasie.