dzien swietego marcina, 11.11, poznanska firma

Jesteśmy Poznańską firmą – wiedzieliście?

Rzadko o tym wspominamy, a jednak czasem warto. Szczególnie wtedy kiedy świętujemy my i cały Poznań! Dlaczego?

Trochę historii

11 listopada można zobaczyć wiele świętujących ludzi na ulicach Poznania. Co właściwie się dzieje w tym czasie? Przede wszystkim cała Polska świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. A co szczególnego odbywa się w Poznaniu?  Na ulicy “Święty Marcin” odbywa się festyn pod nazwą „Imieniny ulicy”. Tradycja nawiązuje do średniowiecznych obchodów tego święta, choć w obecnej formie istnieje od 1993 roku. Co roku cała impreza odbywa się z małymi zmianami, jednak nieodłącznym, stałym elementem tego święta jest uroczysty moment, kiedy Prezydent Miasta Poznania wręcza na scenie św. Marcinowi klucz do bram miasta. Jest to znak do rozpoczęcia świętowania.

Pochód na ul. Święty Marcin

Początkowo spod kościoła św. Marcina wyrusza barwny korowód pod przewodem osoby odgrywającej postać Świętego na siwym koniu. Uprzednio odbywa się casting, który ma na celu wyłonienie idealnego kandydata na Marcina. Ma on jak najbardziej przypominać dawnego legionistę, a późniejszego biskupa z Tours. Za nim prezentują się różnego rodzaju grupy artystyczne.

Pochód podąża ulicą Święty Marcin i kończy się pod Zamkiem Cesarskim. Mają też tam miejsce koncerty, kiermasz artykułów regionalnych i pokaz sztucznych ogni. Jednym z najważniejszych artykułów możliwych do nabycia są  rogale Świętomarcińskie. Zakupić można również gęsinę oraz wiele innych tradycyjnych potraw z tego okresu.

Rogale Świętomarcińskie

święty marcin, 11.11Co to właściwie jest? Rogal Marciński to rogal obficie wypełniony nadzieniem z białego maku!

Poznańska tradycja pieczenia rogali, choć zapoczątkowana dużo wcześniej, w obecnym kształcie narodziła się w 1891 roku, kiedy to proboszcz jednej z parafii zaapelował do wiernych, aby wzorując się czynach św. Marcina, wspomóc w jakiś sposób biednych. Obecnie nic nie zagraża rogalowej Świętomarcińskiej tradycji, która kwitnie w kilkudziesięciu wielkopolskich cukierniach. Jak widać historia często jest nieodłącznym elementem w biznesie. W końcu nie ma nic lepszego niż tradycja, która daje tyle radości i smaku!

Zapytacie co wspólnego ma z tym Varico? Nie każdy z pracowników jest rodowitym poznaniakiem. Poznań pod mianem “Miasto Biznesu” przyciąga wielu wspaniałych i wartościowych ludzi z całej Polski. W uroczystości obchodów Dnia Świętego Marcina znajdujemy kolejny powód, aby z dumą dzielić się wspólnymi wartościami. Jesteśmy dumni z naszego pochodzenia, tradycji i kultury. Jako poznańska firma chcemy kultywować tak piękne tradycje, bo historia to nasz świadek dziejów i zwiastunka przyszłości.