Prowadzenie księgowości to podstawa działalności każdej firmy, małej jak i dużej. Rozliczenia ręczne i papierowa księga przychodów i rozchodów to już przeszłość. Dzisiejsza technologia pozwala nam na szybkie, sprawne i bezpieczne księgowanie online. Dla przedsiębiorcy wybór dobrego narzędzia do rozliczeń może stanowić ogromny problem.

Program księgowy to inwestycja na wiele lat, ponieważ jego zmiana łączy się z niepotrzebnymi kosztami oraz przenoszeniem wielkiej ilości danych. Czym warto kierować się przy podejmowaniu decyzji o wyborze takiego oprogramowania?

Księgowość elektroniczna zapewnia liczne udogodnienia. Najważniejszą kwestią jest funkcjonalność programu księgowego. Dla firmy istotna jest możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencja kosztów i zakupów, wystawianie deklaracji podatkowych i ZUS czy ewidencjonowanie rejestrów VAT zakupu i sprzedaży. Dobry program księgowy gwarantuje wygodne księgowanie wszystkich faktur, oferuje dodatkowe opcje, takie jak oddzielne rozliczanie kosztów związanych z pojazdami, a ponadto pozwala wygenerować Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

Nie tylko funkcjonalność

Przy wyborze oprogramowania finansowo-księgowego warto zwrócić uwagę na jego bieżące aktualizacje. W dobie szybko postępującej technologii, opłaca się zdecydować się na program, w którym w razie potrzeby wprowadzane będą zmiany. Często nowe przepisy, czy nowelizacja ustaw zmusza przedsiębiorców do zmiany zasad księgowania. Regularna aktualizacja oprogramowania jest więc bardzo ważnym aspektem dzisiejszego księgowania.

Kluczowe przy wyborze programu do księgowania jest także wsparcie techniczne i merytoryczne od dostawców. Prawo do obsługi księgowej przez e-mail, czy infolinię może okazać się bardzo potrzebne w przypadku awarii lub problemów z użytkowaniem programu. Często taka pomoc wliczona jest w cenę licencji, ale warto zwrócić na to uwagę przy zakupie. Nawet najbardziej przejrzysty interfejs może nie pomóc w księgowaniu rzeczy trudniejszych do rozliczenia.

Każde oprogramowanie do księgowości, którego używamy w rozliczaniu działalności gospodarczej musi być legalne oraz spełniać warunki, które określone są w ustawie o rachunkowości. Jedną z ważniejszych kwestii jest bezpieczeństwo danych, które wprowadza się do systemu. Dobry program księgowy szyfruje te dane i przechowuje je w bezpiecznym miejscu w chmurze.

Dobór programu księgowego jest więc skomplikowany. Wszystkie wyżej wymienione aspekty, umożliwią dokonanie właściwego wyboru. Przy dużej liczbie dostawców, oferujących oprogramowania dla każdego typu przedsiębiorstwa, należy zwrócić uwagę na potrzeby własnej działalności.