Ekologia w przedsiębiorstwie – jak zacząć?

Chociaż o sprawach takich jak ekologia powinniśmy myśleć przez cały rok, najczęściej zdarza się, że to konkretne okazje zachęcają nas do refleksji i zmiany pewnych nawyków. Jedną z nich jest oczywiście Międzynarodowy Dzień Ziemi, który od wielu lat cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Oprócz zaangażowania się w przeprowadzane w wielu miejscach okolicznościowe akcje, można również przemyśleć i zastosować kilka rad, które pozwolą zadbać środowiskowo jak również przyniosą oszczędności w firmach.

Sposobów na przyczynienie się do ochrony środowiska, zmniejszenia zużycia zasobów czy efektywnego wykorzystania już posiadanych jest wiele. Wszystkie jednak łączy fakt, że ich skala w ramach pojedynczych osób czy przedsiębiorstw jest stosunkowo mała. Dlatego tak ważne jest, aby ciągle edukować i zachęcać do ich stosowania. Z czasem małe cegiełki dokładane przez wszystkich pozwolą zbudować mur powstrzymujący błyskawiczną degradację otaczającego nas świata. Działania te warto rozpocząć od siebie oraz swojej firmy i stopniowo zataczać coraz szersze kręgi. Przy odpowiedniej liczbie podmiotów stosujących się do kilku prostych wskazówek, korzyści osiągane w skali całego kraju czy nawet świata mogą być naprawdę olbrzymie.

Nas, bohaterów, prądem!?

Elektryczność jest niczym życiodajna krew, która płynąc w miedzianych żyłach infrastruktury pozwala trwać naszej technologii i społeczeństwu. Mimo rosnącej liczby urządzeń, wcale nie musi to oznaczać lawinowego wzrostu zużycia energii. Jednym z najczęściej wymienianych przykładów jest oświetlenie i przejście na energooszczędne świetlówki. Większość osób i firm, m.in. w wyniku przepisów narzuconych przez Unię Europejską, ma już ten proces za sobą. Technika idzie jednak naprzód więc przy kolejnej wymianie żarówek, można wybrać np. technologię LED, która zapewnia jeszcze niższy pobór mocy i bardzo długą żywotność.

Podobnie sytuacja ma się również z większym sprzętem – warto zwracać uwagę na oznaczenia oraz specyfikacje i wybierać ten z jak najlepszą klasą energetyczną (np. A++ czy A+++). Zarówno w przypadku żarówek LED jak i urządzeń AGD wiąże się to zwykle z większym wydatkiem w momencie zakupu, jednak w ciągu całego cyklu użytkowania mniejsze rachunki za prąd zrekompensują nam inwestycję i zmniejszą ogólny pobór energii. Oszczędności w tym obszarze można szukać również w całkiem zaskakujących miejscach. Jeżeli w firmie znajdują się dystrybutory do wody, potrafią one pobierać setki wat co w perspektywie całego roku oznacza bardzo wymierne wydatki. Rozwiązaniem w tej sytuacji są np. programatory czasowe do gniazdek, które odłączą dopływ prądu w czasie, gdy nikogo nie ma w biurze. Warto także pamiętać o takich pozornie oczywistych drobiazgach jak gaszenie światła (można wykorzystywać również czujniki czasowe, zmierzchowe czy fotokomórki), wyłącznie nieużywanych urządzeń czy nieco odpowiedzialniejsze korzystanie z klimatyzacji.

Powrót surowca marnotraw(io)nego

Segregacja zwykłych odpadów stała się dla wielu osób elementem życia codziennego i praktycznie każdy dostrzega korzyści wynikające z ponownego wykorzystania surowców. Jednym z najlepszych materiałów do recyklingu jest oczywiście makulatura, ale warto również odpowiednio traktować szkło, plastik i metale takie jak aluminium. Wśród  prostszych i łatwiejszych do wdrożenia pomysłów jest koncepcja ponownego wykorzystywania zadrukowanych z jednej strony kartek np. do sporządzania notatek. Dzięki temu ograniczymy zużycie papieru, który potem również może zostać w pełni przetworzony. Plastikowe nakrętki od napojów mogą być spożytkowane do wsparcia wielu lokalnych akcji charytatywnych – dużo organizacji nadal aktywnie je zbiera i realizuje z ich pomocą fantastyczne cele. Co ciekawe, w ponownym wykorzystaniu tych i wielu innych odpadów jak np. tonery czy części komputerowe mogą nam pomóc wyspecjalizowane firmy. Za przekazane surowce można otrzymać wynagrodzenie lub działać w pełni pro publico bono. Należy jednak zaznaczyć, ze niektóre odpadki takie jak tzw. elektrośmieci trzeba zgodnie z przepisami przekazać do odpowiednich punktów gdyż w innym przypadku narażamy się na kary. Warto także zadbać o odpowiednie obchodzenie się ze zużytymi bateriami.

Papier przyjmie wszystko… choć nie musi

Czasem najlepszym wyjściem zarówno w kwestii ochrony środowiska jak i oszczędności jest zwykła rezygnacja z pewnych rozwiązań. Dotyczy to przede wszystkim drukowania dokumentów, które staje się coraz częściej zbędne. Oszczędzamy w ten sposób zarówno papier jak i energię oraz tusz. W elektronicznym obrocie dokumentów wspierają nas programy takie jak Varico Przyjazne Formularze. Dzięki przesyłaniu dokumentów online bezpośrednio do serwisów internetowych urzędów nie tylko nie musimy przeznaczać zasobów na druk, ale również czasu i pieniędzy na ich wysyłkę pocztą. Więcej informacji na temat tego zagadnienia można znaleźć w niniejszym wpisie.
Zachęcamy również do korzystania z e-deklaracji podatkowych dostępnych w programach Varico (KPiR, KsH i RP). Oprócz uniknięcia wizyty w urzędzie skarbowym, to kolejna oszczędność na drukowaniu dokumentów. Podczas wysyłania e-deklaracji można również posłużyć się masowym podpisem, który ułatwi i przyspieszy cały proces zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach.